Przedsiębiorca lub właściciel jakiejś firmy, którzy nie posiadają środków na
zakup niezbędnego sprzętu lub nieruchomości, mogą skorzystać z różnych form finansowania. Leasing od kredytu odróżnia się tym, że udostępnia różne środki trwałe bez konieczności ich zakupu. Jednym z skutków tego jest fakt, że podmiot używający zakupiony środek trwały ma prawo do naliczenia u siebie amortyzacji tego środka. Jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie dla przedsiębiorców, ponieważ zmniejsza się koszt finansowania zakupu.
Pozornie wydaje się, że leasing jest droższy, ale po podliczeniu wszystkich kosztów, wydatków oraz odpisów podatkowych i amortyzacyjnych jest znacznie bardziej opłacalny. Kredyt opłaca się w okresie krótkoterminowym, dlatego w krajach o rozwiniętych rynkach kapitałowych popularność kredytu spada. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, dokonaj obliczeń na specjalnych kalkulatorach leasingowych, które obliczają wydatki zarówno przy leasingu, jak i kredycie. Można je znaleźć w Internecie.
Leasing, w zestawieniu z kredytem, nie ma tak skomplikowanej procedury
akceptacji klientów. Czas uruchamiania finansowania i okres decyzyjny jest znacznie krótszy przy leasingu. Już coraz więcej firm leasingowych nie wymaga dodatkowych opłat i prowizji.
W przypadku leasingu istnieje możliwość dostosowania rat leasingowych do indywidualnych potrzeb klienta. Leasing operacyjny pozwala na optymalizację aktualnej podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, bo, w przeciwieństwie do kredytu, wszystkie raty leasingowe są dla klienta kosztem uzyskania przychodów.